Mangart - 3. nejvyšší hora Slovinska

Délka: 1,83 km
Převýšení: 615 m
Stáhnout GPX soubor trasy
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy vhodné pro kočárky

Popis výletu

Výstup velmi usnadňuje 12km asfaltová silnice vedoucí pod vrchol až do výšky 2 055 m n. m.. K výstupu na Mangart pak zbývá cca 600 výškových metrů. Za pěkného počasí je výstup bezpečný a vhodný i na výlet s dětmi. Ale buďte opatrní, i přesto, že je cesta technicky vhodná i pro začátečníky, máte pod sebou suťoviska a propasti a je třeba jít opatrně. Potkáte i několik úseků, které jsou jištěny řetězy, ale nejde o nic technicky náročného - spíše plní funkci přidržování.

Upozornění - držte se značené trasy označené jako Italijanska pot (označeno jako ITAL SMER). Jak Slovenska pot (označeno jako SLOV SMER s vykřičníkem), tak Via Italiana jsou ferraty.

Informace k příjezdové cestě:

  • Silnice oficiálně končí na parkovišti kousek za Kočou na Mangartu (Chata na Mangartu), odkud můžete vyrazit na tůru - třeba jen do sedla. Dále je už značka zákaz vjezdu kvůli sesuvu půdy. Na základě řady článků je tu už ale cedule hodně dlouho a řidiči ji ignorují a jezdí až nahoru do sedla, kde je další parkoviště. My udělali totéž - několik kamenů a sesuté půdy tu bylo, ale dalo se to objet. Ale je to jen na vás, nějaké riziko tam určitě je.
  • Před vjetím do tunelu je dobré se nejprve opatrně podívat, jestli je volno. My potkali třeba cyklisty, kteří nebyli úplně vidět.
  • Pozor i na motorkáře, kteří s oblibou tuto klikatou silnici s oblibou navštěvují.
  • Silnice je zpoplatněna (5 Euro).

Výstup vám zabere cca cca 2 - 3 hodiny.

Vyžití po cestě

  • Veliki Mangart (2 679 m n. m.) je třetí nejvyšší horou slovinské části Julských Alp. Leží na slovinsko-italské hranici a má tvar kopule či zakulacené pyramidy.
  • výhledy na Julské Alpy a na italské straně na Fusinská jezera (Laghi di Fusine, slovinsky: Belopeška jezera) a vrcholky Karnských Alp v Itálii
  • Cestou zpět se můžete autem stavit na chatě Koča na Mangartu.

Výlet vyzkoušen Akčními rodiči, mrkněte na blog

Fotky

Mangart
Mangart - vrchol
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.