Helfenburk

Délka: 4,43 km
Převýšení: 167 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Helfenburk je velmi zachovalá zřícenina hradu u městečka Úštěk. Pěší výlet, který je možné jít i se sportovním kočárkem, můžete začít na několika místech. My jsme si vybrali parkoviště u obce Ostré. Odtud vede k hradu tzv. Hrádecký okruh, který je značen červeno-bílou značkou. 

Lesní cesta je místy náročnější, ale sportovní kočárek by ji měl zvládnout. Asi po 2,5 km jsme u hradu. Celkem rozsáhlý areál je volně přístupný, vyjma věže. Ta je většinou otevřená o víkendech, v létě někdy i v týdnu. Hrad byl postaven z pískovce a má svou atmosféru a kouzlo. Na nádvoří je možné si odpočinout nebo si třeba i opéct buřty na místním ohništi. Takže určitě doporučujeme zabalit s sebou :) 

Zpátky jsme šli po žluté trase a na rozcestí Ptačí důl se napojili zpět na stejnou cestu jako při cestě tam. Výlet je dlouhý asi 4,4 km, ale je možné si ho prodloužit a jít celý Hrádecký okruh (cca 6 km) a vrátit se po něm na parkoviště z druhé strany nebo si zajít ještě do obce Ostré, kde se nachází Kalvárie s krásným výhledem (cca 7 km celkem). Pod Kalvárii je i restaurace.

Pokud máte síly, tak určitě doporučujeme si výlet natáhnout a projít celý Hrádecký okruh a navštívit i Kalvárii na Ostré - k té více zde. Při delší variantě je cestou je i studánka a hezká vyhlídka na Helfenburk.

Vyžití po cestě

  • krásná a klidná krajina
  • zřícenina hradu Helfenburk s věží
  • možnost opéct buřty na místním ohništi na hradě
  • možné prodloužení výletu na Kalvárii na Ostré

 

Výlet jsme připravili ve spolupráci s Destinační agenturou České středohoří. Další tipy a zajímavosti z Českého středohoří najdete na webu www.stredohori.cz nebo na Facebooku České středohoří či Instagramu @stredohori.cz.

Fotky

Helfenburk
Helfenburk z výšky
Helfenburk
Helfenburk
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.