Jezero Laka - nejvýše položené šumavské jezero

Oblast: Šumava
Délka: 9,20 km
Převýšení: 228 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Okruh vede z parkoviště v obci Nová Hůrka a je možné ho projet i s kočárkem. Cesta k jezeru Laka je celá po asfaltce. Od jezera pak vede červená turistická značka po nezpevněné ale relativně dobré cestě. Kritických je pouze cca 600 metrů, kde jsou šutry a kořeny. Během pár minut je možné je ale předrncat, případně kočárek krátce poponést. Z rozcestí Rudská křižovatka pak už vede opět asfaltová cesta. Nicméně pokud budete chtít vsadit na jistotu, vraťte se stejnou cestou.

Vyžití po cestě

  • Jezero Laka - z pěti šumavských jezer je nejmenší, ale zato nejvýše položené. Název pochází buď ze staročeského označení pro močál nebo bažinu, „mlaka", nebo z latinského slova „lacus" označující jakoukoliv stojatou vodu, která je napájena svými přítoky.
  • Rozcestí, kde v minulosti bývala obec Stará Hůrka se sklářskou hutí, kostelem, poštou, hostincem, mlýnem a příbytky. Dnes je tu už jen kaple připomínající oběti komunistického režimu a základy bývalé hutě.
  • Během výletu nepotkáte žádnou restauraci, ale u jezera a u Staré Hůrky se nachází stolečky, kde je možné rozbalit sváču.

Výlet vyzkoušen Akčními rodiči, mrkněte na blog

Fotky

Jezero Laka
Stará Hůrka
Posezení u Staré Hůrky
Červená značka při cestě zpět
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.