Na Jedlovou horu a hrad Tolštejn

Délka: 8,37 km
Převýšení: 363 m
 
Hlavní trasa

Popis výletu

Trasu, kterou určitě nedoporučujeme pro kočárky, ale naopak určitě doporučujeme pro malé turisty, jsme zahájili i zakončili v obci Jiřetín pod Jedlovou, v "bráně do Šluknovského výběžku".

Z Jiřetína vystoupáte 100 výškových metrů a 1 km na Křížovou horu po malebné a zrekonstruované křížové cestě. Stoupání je díky ní záživné i pro děti:). Z Křížové hory se pokračuje kus po rovince, následně vás čeká krátké, ale prudké, stoupání po sjezdovce (tady přejdete ze zelené turistické na červenou) a postupný kopeček vás (stále po červené) dovede až na třetí nejvyšší vrchol Lužických hor, Jedlová. Tady si užijete nádherné otevřené výhledy a neuvěříte, že jste v nadmořské výšce pouhých cca 700 m.n.m.

Po červené turistické značce se nenáročnou cestou dostanete po 2,5 kilometrech na zříceninu hradu Tolštejn, jednu z dominant Lužických hor. Užijete si tady krásné výhledy na česko-saské pohraničí i příjemnou turistickou atmosféru. Z Tolštejna zpět do Jiřetína pod Jedlovou už jen sejdete 2,5 kilometů pohodovou "baby-friendly" cestou.

Vyžití po cestě

  • Nádherné výhledy z vrcholu Jedlová - 3. nejvyšší vrchol Lužických hor.
  • Na hoře Jedlová neváhejte vystoupat na rozhlednu a zavítat do zdejší restaurace. V době naší návštěvy měli otevřené jen okénko, proto si raději otevírací dobu ověřte na webovkách.
  • Hrad Tolštejn je volně přístupný, ale připlatit si můžete výstup na skalní vyhlídku s rozhledem na česko-saské pohraničí. I tady mají moc dobrou restauraci, my jsme zdejší kuchyni ochutnali opět jen u otevřeného okénka (kvůli covid-restrikcím).

Více inspirace z našich výletů najdete na instagramu @VandrujemsEmmou.

Fotky

Na hoře Jedlová
Výhledy cestou na Jedlovou horu
Křížová hora
Výhled z hradu Tolštejn
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.