Praděd - přes vodopády Bílé Opavy

Oblast: Jeseníky
Délka: 16,94 km
Převýšení: 680 m

Popis výletu

Vodopády Bílé Opavy patří k nejzajímavějším přírodním úkazům v Jeseníkách. Trasa začíná v Karlově Studánce - lázeňském městečku, s lázeňskými domy, jedinečnou architekturou i restauracemi. Zde i bez problémů zaparkujete. Cesta pokračuje podél řeky Bílé Opavy po žluté turistické značce. U přístřešku "Na Paloučku" se cesta půlí, je potřeba pokračovat po žluté, stále podél řeky.

Podél vodopádů je cesta náročnější - čeká Vás množství můstků, schodů i několik řetězů. Pohled na vodopády je však jedinečný. Zejména v období jara a podzimu jsou vodopády vydatné a o to velkolepější. Pokud místo chcete navštívit v době, kdy více prší, je vhodné se informovat, jestli je cesta schůdná, lávky nestrhl přívalový déšť nebo nedošlo k nějakému jinému problému ve schůdnosti. Vzhledem k množství schodů a místy potřebě se přidržovat, trasa rozhodně není vhodná pro kočárky, pro šikovné děti však není nijak nebezpečná.

Žlutá turistická stezka vás dovede až k rozcestí "Pod Ovčárnou", odtud pokračujte po modré k turistické chatě Barborka. Jedná se o tradiční jesenickou turistickou chatu s restaurací i možností ubytování.

Od Barborky pokračuje pohodlná cesta až na vrchol Pradědu. Cesta je asfaltová a nabízí vyhlídky na téměř celé Jeseníky. Přímo na vrholu Pradědu je vysílač, jehož součástí je restaurace i vyhlídková plošina, dostupná výtahem.

Cestou zpátky můžete pokračovat stejně, jako jste přišli, případně se vodopádům vyhnout a na rozcestí "Nad vodopádem" pokračovat po modré. Tato cesta je jednoduchá a pohodlná. Případně můžete využít půjčovnu koloběžek přímo na Pradědu, na kterých se můžete svést na Ovčárnu. Z Ovčárny jezdí do Karlovy Studánky autobus, nebo se odtud můžete vrátit zpět na trasu kolem vodopádů, a to po žluté turistické stezce.

Pokud byste si chtěli cestu zkrátit a zjednodušit, je možné dojet na Ovčárnu autobusem. Vjezd aut sem obecně je možný, ale značně omezený, proto je autobus rozhodně lepší volba, a pak pokračovat na Praděd, nebo po žluté značce přímo na vodopády. Trasa z Ovčárny na Praděd je bez problémů sjízdná i pro kočárky jakéhokoli typu.

Vyžití po cestě

  • lázeňské město Karlova Studánka
  • vodopády - cesta přes ně po žebřících a můstcích, místy jištění řetězy
  • turistická chata Barborka
  • vyhlídky na Jeseníky přímo z cesty
  • Praděd s vysílačem - restaurace a rozhledna
  • z Pradědu možno pokračovat dolů na koloběžkách

Vložila Monika Novotná, procházky především v oblasti severní Moravy a Slezska na instagramu #skocarkem.

Fotky

Volby komentáře

Komentáře

Jarmila
   (9.10.2020 14:31:30)
Nádherné fotky. Musíme se tam znovu podívat.