Rakovecké údolí

Délka: 15,78 km
Převýšení: 173 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Výlet můžete žačít buď v Jedovnici (parkování nejlépe u kina nebo na hrázi rybníka Olšovce) nebo vyrazit obráceným směrem z Račic (parkování na návsi u zastávek) do Jedovnice (tady budete více stoupat - 297 m). A můžete si ho užít buď jednosměrně - zpět se vrátite vždycky pohodlně díky integrovanému systému hromadné dopravy linkami 157 a 201. Pokud máte menší děti a trasu nedáte celou, nevadí. Po každé straně údolí vede cesta a hravě se můžete kdykoliv otočit a vrátit se zpět přímo do výchozího bodu. Každá část údolí má svoje. 

Pokud začnete v Jedovnici, na náměstí se vydejte po červené turistické stezce podél pravého břehu rybníka Olšovce. Až k rybníku Budkovan vás bude provázet naučná stezka Jedovnické rybníky. V těchto místech najdete jednu ze zaniklých středověkých osad Rakoveckého údolí – Budkovany. Nedaleko rozcestí Budkovan překonáte rozvodí a vstoupíte do povodí Rakoveckého potoka. Přibližně po kilometru trasa vystupuje z lesa a postupně prochází přes poměrně zachovalé vlhké louky. Na první louce stávala středověká osada Bystřec, na které byl v uplynulých třiceti letech prováděn archeologický výzkum Moravským zemským muzeem v Brně.

Přibližně po 2,5 km od Budkovanu se dostanete na další rozcestí – Rakovecké údolí. Okolí rozcestí nese název „U Zabitého“. V roce 1921 zde byl zavražděn ševcovský učeň František Gryc z Podomí. Hrůzný čin dodnes připomínají boty zavěšené na vysoké borovici u cesty.

Cestou se můžete občerstvit pramenitou vodou v Junácké studánce, která se nachází nedaleko modře značené trasy na druhé straně údolí. Dále minete studánku Pavlínu a na jedné z luk se vám po levé straně otevře výhled na skalní výchozy. V nivě potoka jsou zachovalé porosty olšin, na jižně orientovaných svazích po levé straně pak fragmenty doubrav a suťových lesů.

Po 2 km od rozcestí Rakovecké údolí červená trasa přechází na pravou stranu údolí přes významnou lokalitu s výskytem bledule jarní.

Pokud byste se od lokality s bledulemi vrátili zpět na původní cestu a pokračovali dál směrem k Račicím, po levé straně byste minuli areál bývalého tábora, kde je v sezóně možnost využít občerstvení.

Pokud budete pokračovat dál po červené, projdete zachovalými bukovými porosty. Po cestě ještě potkáme jednu studánku a projdete okrajem několika pastvin. Červená značka nás pak přivede až na račickou náves, kde můžeme náš výlet ukončit třeba v místní restauraci U Pastorků s dětským hřištěm, nebo si jej prodloužit.  Buď po žluté znovu překonáme svahy Rakoveckého údolí a vydáme se do Ježkovic, nebo budeme pokračovat dál po červené až do Lulče.

Tuto trasu jsme zpracovali pro Barvínek, zapsaný spolek, který ji vydal v rámci své publikace Devatero tipů na výlety Drahanskou vrchovinou. Celou cestou vás taky bude provázet naše naučná stezka. Autorem fotek je Jakub Gottvald. 

Vyžití po cestě

  • Rakovecké údolí - jedno nejkrásnějších údolí Drahanské vrchoviny
  • Nekonečné louky, lesy, výhledy, zaniklé středověké vesnice, studánky...Když budete mít štěstí, tak i rak v potoce.
  • Restaurace:
    • v Račicích zaskočte k Pastorkům, kteří mají skvělé venkovní posezení i s dětským hřištěm.
    • v Jedovnicích pak na Barachov, restauraci přímo na břehu velkého rybníka Ošlovce. Nebo do Olšovce. 

Výlet pro vás prošla a sestavila Maruška z Chalupy u Šrámků. Až se vám bude chtít do vyhledávače zadat "ubytování Moravský kras", tak se vám třeba budeme hodit. Vejde se k nám až 14 lidí a k Macoše dojedete za 20 minut. Můžete nás omrknout taky na instagramu nebo facebooku. Potěší nás, když nám tam třeba hodíte vzkaz, jak se vám na výletu líbilo :-).

Fotky

autor fotky Jakub Gottvald
autor fotky Jakub Gottvald
autor fotky Jakub Gottvald
autor fotky Jakub Gottvald
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.