Lipno: Rybník Olšina - lávky, chodníčky, zvířátka

Oblast: Šumava
Délka: 7,24 km
Převýšení: 59 m

Popis výletu

Úplně nová naučná stezka kolem rybníka Olšina (Polná na Šumavě). Stezka seznamuje s živočišnými a rostlinými druhy zde žijícími. O zábavu jsme neměli nouzi, děti se zabavily u panelů a různých prvků na stezce. Nejvíce je však zajímaly zvířata, která jsme potkali (snad stovky ještěrek, spousta motýlů, vážek a jiného hmyzu, hodně ptáků atd.)

Chodili jsme po pěšinkách, po chodnících přes mokřady a nad hladinou rybníka, je tu plovoucí molo a most inspirovaný bobří hrází, nebo budka pro ptáky v lidské velikosti atd.. . Pěšina může být po dešti dosti rozbahněná!

Součástí stezky je Rybářská bašta, ve které je expozice též o flóře a fauně, rybářství a myslivosti atd. Tady děti nejvíce zajímaly ptačí budky a sbírka motýlů. Dále je zde nové návštěvnické centrum s moderními interaktivními prvky.

Rybník Olšina je součástí projektu Šumavský everest, jehož cílem je zdolat Mt. Everest navštívením vybraných míst v okolí Horní Plané. Vrcholový pas je nutné zakoupit v infocentru v Horní Plané za 100,- Kč. V návštěvnickém centru Olšina je zase možnost vyzvednout pro děti pracovní listy, díky kterým je pro ně cesta ještě zajímavější.

Vyžití po cestě

  • běhání po chodníčcích a pěšinkách,
  • pozorování zvířátek,
  • seznámení s novými druhy,
  • krásná příroda,

Fotky

Na stezce
Ještěrka
Olšina
Volby komentáře

Komentáře

Oli
   (29.8.2021 19:53:36)
Přesně tak, tato stezka je úžasná! Na cestě je spousta zastavení, takže dětem cesta relativně rychle uteče. Především části s chodníčky - mokřady, mokrý les atp.

Rybník Olšina je i součástí projektu Šumavský everest - zdolejte Mt. Everest navštívením vybraných míst v okolí Horní Plané.

Šli jsme od návštěvnického centra po směru hodinových ručiček. Poslední úsek, který vede mezi loukami a po asfaltce je slabší, ale právě sbírání razítek do vrcholového pasu bylo dobré zpestření.

Vrcholový pas je nutné zakoupit v infocentru v Horní Plané za 100,- Kč.

V návštěvnickém centru Olšina je zase možnost vyzvednout pro děti pracovní listy, takže je pro ně cesta ještě zajímavější.