Velký Lopeník

Délka: 10,00 km
Převýšení: 359 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Dopředu říkám, že jsme šly s kočárky a nosítkem. Ale pokud budete mít možnost, kočárek nechte doma.

Zaparkovaly jsme u lyžařského areálu Mikulčin vrch a vydaly se po zelené turistické značce. Zprvu jdete po asfaltce, v podstatě až k Chatě Jana se dostanete po zpevněné cestě. U chaty je spousta dřevěných soch zvířátek. Určitě se tu s dětmi zdržíte. Možná i bez dětí. Je tu otevřená restaurace s terasou, která jako bonus k pivu nabízí krásný výhled do údolí.

Pokračujeme po zelené. Od Jany se dá stále mluvit o tom, že jdeme po cestě i když zhoršení povrchu je znatelné. Dostáváme se do Lopenického sedla. Je to krásné fotogenické místo, spousta výhledů, kterých se musíte rychle nabažit, jelikož tu málo kdy nefouká severáček.

No a teď přichází nejhorší část cesty, tady určitě samy s kočárkem ne a už vůbec ne v zimě (mám vyzkoušené s nosítkem a sáněmi a bála jsem se s každým krokem, že s malou spadnu, jak to bylo ušlapané a přimrzlé). Každopádně i na jaro to prostě zůstane kopcem "jako kráva", který má alespoň na začátku širší pěšinu. Pak projdete brankou v ohradě a pokračujete po pěšině, která je uježděná tak pro dvě kola kočáru. Takže jednu půlku kočáru přidržujete vy na pěšině, druhou kdokoliv, koho jste chtěli potěšit výletem v přírodě. Posledních 300 m překonáte pár kořenů, balvanů a s makadamem vysypanou cestou nahoře se vítáte jak s dálnicí v Německu. Až po sem platí, že je to štrk. A to popisuji jako ta, co měla nosítko.

Dál už vás až k rozhledně čeká příjemná procházka a slušná cesta. Rozhledna na Velkém Lopeníku je celoročně přístupná. Rozhodně stojí za to vylézt nahoru. Můžete se pokochat Velkou Javořinou nebo se mrknout, jak se daří našim sousedům. Kolem rozhledny je spousta laviček, svačiny s sebou. Taky jsme jich využily k občerstvovačce a přebalení.

Cesta zpět probíhala ve stejném pořadí: pohodiča, děs běs, pohodička. 

Tento kopec je hojně navštěvovaný jednak Čechy, ale i sousedy. Poslední kilometr od rozhledny se procházíte po hranici. 

 

Vyžití po cestě

  • Mikulčin vrch - lyžařský vlek, občerstvení ubytování
  • Chata Jana - dřevěnné sochy, občerstvení, wellness, ubytování
  • Stary Hrozenkov - NS Moravské Kopanice
  • Žitková - vesnička žitkovských bohyň
  • Bojkovice - zámek Nový Světlov

 

Výlet absolvoval Klub maminek Babice od Uherského Hradiště. Mapujeme výlety a ne tolik známá místa v blízkém okolí. Nebojíme se ale s dětmi zajet dál, třeba do Beskyd nebo Jeseníků. Tento i jiné výlety můžete nalézt na našem instagramovém účtu @matkycestounecestou. 

Fotky

Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.