Vinařská stezka kolem Jerusaléma

Oblast: Slovinsko
Délka: 6,95 km
Převýšení: 250 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy vhodné pro kočárky

Popis výletu

Slovinsko je krom vysokých hor i domovem znamenitého vína a oblast kolem vesničky Jerusalém je toho důkazem. Vinařskou stezku Ormož - Ljutomer si můžete projet autem nebo na kole, ale je to i pěkná procházka - třeba s kočárkem. Jen nevycházejte až z Ormože jako my. To je ztráta času, protože první hodinu půjdete jenom lesem nebo mezi kukuřičnými poli.

Auto se vyplatí nechat v Jerusalému a pak se můžete toulat mezi vinicemi a ve vinných sklípcích, jak jen budete chtít. Náš okruh je pouze nabídkou toho, co se se dá, ale krásně je tu všude. Cestou uvidíte plno malých vinařství, které nabízejí prodej vína a ochutnávky ve svých sklípcích. Cesta je dosti kopcovitá a silnička je poměrně úzká. Zelenou krajinu vinic přerušují jen bělostné věže kostelíků nebo nalíčené fasády vinařských domků.

Vyžití po cestě

  • Jerusalém - malebná vinařská oblast téměř u hranic s Chorvatskem. Její jméno má se svatým městem skutečně spojitost, za dob křižáckých válek se zde usadila skupina vojáků, kterým přišlo zbytečné putovat až na blízký východ. Se slovy „je tu krásně, dobré víno a hezké ženy" a s ikonou Panny Marie založili osadu, kostel a zůstali.
  • vinice, sklípky, bílé kostelíky a zase viniice :)
  • Víno - zejména bílé. Nejtypičtějším je Leški Ryzlink (Vlašký ryzling), který se také nejčastěji exportuje. Dalšími oblíbenými jsou Renski Ryzlink (Rýnský ryzlink), Tramín a místní nejstarší odrůda Šipon. Pěstuje se tady také skvělé Chardonnay a Sauvignon. Zdejší specialitou jsou směsky Jeruzalemčan a Ljutomerčan.

Výlet vyzkoušen Akčními rodiči, mrkněte na blog

Fotky

Jerusalem
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.