Vystup na Velký Kanin

Oblast: Slovinsko
Délka: 6,79 km
Převýšení: 738 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Výhodou treku na Velký Kanin je to, že až do výše 2200 m n.m. vás vyveze lanovka (dlouho nejezdila, ale nyní je už v provozu).  Už během jízdy si užijete nádherné výhledy na údolí řeky Soči a okolní horské velikány.

Od horní stanice lanovky pak vede značená stezka až na vrchol. Cesta vede částečně přes kameny, částečně pěšinkou skrz suťoviska. Cesta je schůdná a bezpečná, dokud nepřijdete k poslednímu úseku, kde je potřeba trošku lézt a jako pomůcky zde chvilkami slouží řetězy, železné chyty a stupy. Pokud nemáte strach z výšek (na obě strany se odkrývájí nekončící srázy), cesta je dobře jištěná a dá se zvládnout i se základními zkušenostmi. Ale chce to dobré boty, jistý krok a dobré počasí. Každopádně i cesta pod Veky Kanin, která je 100% choďák, stojí za to.

Výlet vám zabere cca 4 - 5 hodin.

Auto je možné nechat zdarma na parkovišti u dolní stanice lanovky.

Vyžití po cestě

  • Velký Kanin (2587 m n.m.) - nejstarší pojmenovaný vrchol Julských Alp (od roku 1070). Kanin italsky znamená "Psí hora", i když "Kamzičí hora" by taky nezněla špatně. Slovinský název Kaninu je ještě prostší - Kamenná hora. A to je pravda. Všude je jen bílá skála z uhličitanu vápenatého, jen občas se objeví vegetace.
  • Božské výhledy na slovinské i italské straně
  • Kamzíci - stačí se pořádně podívat a určitě nějaké uvidíte hopkat po skalách
  • Skalní okno Prestreljenik - dobrovolná odbočka, která vám zabere cca další hodinu a půl. Jde o místní geologickou zajímavost. Mnozí turisté - "lanovkáři" dojdou pouze k tomuto divu přírody a pak se vrací k horní stanici. Název znamená "prostřelený". O jeho vzniku se dle místních pramenů vypráví tato pověst: "Čert se jednou vsadil s Pannou Marií, kdo z obou dříve přistane ze Svatých Višarjí na Castel del Monte u Cividale. I hnal se jako pravý čert a v příšerném běhu vrazil nohama do horské stěny, kde prorazil díru. Sázku však prohrál, neboť když dospěl k cíli, Panna Maria již dávno seděla u Madonny del Monte." Možná to má i výchovný aspekt - nehnat se nikam hlava nehlava - nejsme čerti! Ale občas se tak někteří chováme, Bůh nám odpusť!
  • Možnost občerstvení: horní stanice lanovky (mají zde úžasný dětský koutek, přebalovací pult. Úžasně baby-friendly).

Výlet vyzkoušen Akčními rodiči, mrkněte na blog

Fotky

Výstup na Kanin
Výstup na Kanin 2
Vrchol Velký Kanin
Vrchol Velký Kanin 2
Kamzíci
Suťoviska
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.