Klokočské skály, Rotštejn (okruh z Turnova)

Oblast: Český ráj
Délka: 14,80 km
Převýšení: 400 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Krásný výlet do Klokočských skal vedoucí přímo z Turnova (náměstí Českého ráje). Odtud se vydáte po žluté turistické, která vás kolem kostela a hřbitova vyvede z Turnova do přírody. Od hřbitova vede cesta kousek podél vody, takže v horkých letních dnech je zde příjemná teplota. Pokud půjdete s menšími chodícími dětmi, je třeba dbát opatrnosti, protože turistická vede místy i po silnici. 

Po opuštění poslední vesničky (Podbukovina) se dostáváte již do lesa, kde mimo žlutou turistickou vede i NS Klokočské skály. Od studánky v Zeleném dole pokračuji stále po žluté/NS až k jeskyni Postojna. Jeskyni jsem bohužel neprozkoumávala, ale je veliká a jistě stojí za to ji prozkoumat. Od jeskyně stále po žluté se dostáváme ke Klokočským průchodům, odkud pokračuji dále po žluté na zříceninu skalního hradu Rotštejn.

Cesta je zda krásná, zajímavá, pro děti dobrodružná. Scházíte či vycházíte po kamenných schodech (někde dřevěné), mezi skalami. Určitě s opatrností, hlavně na schodech - některé jsou prudké a je na nich písek, takže to může i podkluzovat. Doporučuji i návštěvu samotné zřiceniny. Když vystoupáte až nahoru, je odtatud krásný výhled do krajiny.

V Klokočí přecházíme na červenou a přes Klokočské průchody a celou řadu vyhlídek z Klokočských skal míříme do Dolánek. V Záholicích opouštíme turistickou a dáváme se doprava k hlavní silnici a do Dolánek k Zrcadlové koze scházíme "kamzičí stezkou" ( velice prudké klesání). U Zrcadlové kozy doporučuji občerstvení a je tu i krásné dětské hřiště. 

Poté se po zelené, podél Jizery, vydáváme zpět do Turnova na náměstí Českého ráje.

Výlet asi lepší absolvovat bez kočárku. Začátek trasy by kočárek zvládl, ale ve skalách by jste už neuspěli. Případně se můžete inspirovat kratším výletem v Klokočských skalách, který už v databázi je.

 

Vyžití po cestě

  • jeskyně Postojna,
  • studánka v Zeleném dole,
  • skály,
  • výhledy,
  • zřícenina Rotštejn,
  • dětské hříště u Zrcadlové kozy,
  • řeka Jizera,
  • stín i v těch nejtelplejších letních dnech,
  • občerstvení: rychlovky kousek u zříceniny.  Na větší oběd spíš navštivte restauraci Hasičárna v Klokočí. Skvělá je Zrcadlová koza.

Fotky

jeskyně Postojna
zřícenina Rotštejn
Klokočské průchody
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.