GaPa - Zugspitze - nejvyšší hora Německa

Oblast: Německo
Délka: 1,67 km
Převýšení: 131 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Drahý,  nicméně úžasný zážitek, který stojí za to absolvovat. Jízdné pro dospělé je 45 euro, pro děti od 6 let 23,5 eur. V ceně je ale lanovka i zubačka (Gletscherbahn) bez ohledu na to, kde pak v údolí vystoupíte. Vše si můžete kombinovat podle svých představ. Parkování je ideální u Eibsee, odkud jezdí lanovka, je tu zastávka Gletscherbahnu, prochází tu turistické trasy a výlet se dá spojit s odpočinkovou procházkou k Eibsee.

Jízda lanovkou trvá pár minut, ale když se rozhlédnete, v jakém terénu jsou umístěny sloupy na tažná lana, člověk je rád, že je brzy nahoře :) Klobouk dolů německému inženýrství, že něco podobného ve svém týmu dokázali.

Na vrcholu (2 962 m n. m.) se můžete těšit na úžasné výhledy na okolní skalní masivy a sjezdovky, na druhé straně je krásný výhled na malebné Eibsee. Budete-li si chtít odvézt nějaký suvenýr, na vrcholu je i obchod. Ve výstavbě je nová restaurace. Aktuálně tu probíhá i výstavba, ale my to uvítali - Terezka byla nadšená z velikánských jeřábů, bagrů a další techniky.

Zpět se můžete svézt opět lanovkou, ale byla by to velká škoda. Mnohem lepší je sednout na Gletscherbahn - lanovku, která vás sveze o 400 výškových metrů níže do mezistatnice Zugspitzplatt, ze které pak jezdí zubačka zpět do údolí. Nachází se tu i restaurace s příjemnou zahrádkou, romantický kostelík a můžete se odsud vydat na krátký výlet do okolí. V létě se tu dá sáňkovat. My se vydali na krátký výletík. Nadmořská výška je tu už docela cítit, tak dejte reálné cíle. My se na výlet vydali po vyrolbované cestě na hřeben, ze kterého byl krásný výhled dolů do údolí. Určitě doporučujeme, stálo to za to. Trasu si můžete stahnout z gpx souboru.

Zpět pak zubačkou (Gletscherbahn), která startuje hned pod restaurací. Nejprve pojedete tunelem, poté se vám odkryje místní příroda. Jako výstupní stanici jsme zvolili Eibsee, ale dá se vystoupit už o zastávku dříve a sejít do údolí pěšky.

Eibsee má cca 7 km, ale alespoň na krátkou kukandu určitě stojí - Zugspitze uvidíte krásně zespoda. Kolem jezera projedete s kočárkem. Pokud půjdete jenom kousek, vydejte se z parkoviště proti směru hodinových ručiček - v této části jsou hezčí výhledy.

Tipy a triky

  • Pojedete-li s malými dětmi, nezapomeňte, že by v lanovce měly ideálně celou cestu pít nebo být kojeny. Přecijen za krátkou dobu překonáte téměř 2000 výškových metrů. Terezka pila vodu a po vystoupení z lanovky si dala ještě malou sváču, u které musela hodně kousat a polykat. Variantou číslo dva je výlet otočit - nahoru stoupat pomaleji zubačkou a zpět se vrátit lanovkou.
  • Na vrcholu vás čekají chladnější teploty (určitě se doopředu informujte, jaká zima tam aktuálně je, a přibalte teplé oblečení - alespoň pro děti.
  • Hodí se opalovací krém. Sluníčko odrážející se od sněhu je tu hodně silné.
  • Nezapomeňte pití (prevence bolesti hlavu ve vyšší nadmořské výšce) a sváču.
  • Vydáte-li se na výlet, hodí se do sněhu hůlky.
  • Dopředu si ověřte, zda jezdí lanovka i zubačka. Obojí stojí za to.

Vyžití po cestě

- Jízda lanovkou, která je alespoň z našeho hlediska inženýrským zázrakem

- Nádherné výhledy z vrcholu

- Krásná procházka pod vrcholem Zugspitze

- Projíďka Gletscherbahnem - vláčkem, který jede z  počátku tunelem, následně místní přírodou

- procházka kolem Eibsee

- Restaurace pod vrcholem a dole v údolí

Výlet vyzkoušen Akčními rodiči, mrkněte na blog

Fotky

Hurá na lanovku
Terasa na vrcholu Zugspitze
Vrcholovka
Společná vrcholovka
Výhled na Eibsee
Výhled na vrchol z Zugspitzplatt
Kostelík na Zugspitzplatt
Výhled na Zugspitze z Eibsee
Volby komentáře

Komentáře

Anicka
   (14.7.2021 22:08:23)
Pokud by mel nekdo chut jit pesky, pridavam popis tri denni cesty z GAPA. Nejmladsimu ditku, ktere s nami tento vystup absolvovalo bylo 5 let. http://pavuciny.de/?act=article&aid=342
Anicka
   (14.7.2021 22:08:10)
Pokud by mel nekdo chut jit pesky, pridavam popis tri denni cesty z GAPA. Nejmladsimu ditku, ktere s nami tento vystup absolvovalo bylo 5 let. http://pavuciny.de/?act=article&aid=342