Velebit - Šugarská duliba - trasa z Brušane

Oblast: Chorvatsko
Délka: 7,02 km
Převýšení: 841 m
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy
vhodné pro kočárky

Popis výletu

Velmi náročný výstup k jedné z nejkrásnějších útulen, kterou jsme poznali. Na kilometráž (vyjímečně uvádíme pouze cestu k útulně, dále můžete pokračovat jinudy) a převýšení trasa nevypadá jako žádná smrtící variace, ale v kombinaci s těžkými batohy, malými dětmi a terénem se z našeho výletu stalo docela utrpení. Cesta vede opravdu prudkým svahem, na podzim to tu hodně klouže. Nicméně věřím, že v létě to může být více  na pohodu.

Po prvním prudkém stoupání jsme čekali, že začne krásný hřeben, kde budou děti moci ťapat samy, ale i tady je cesta lesem nahoru a dolů. Až cca 1,5 km před koncem začne pěkný a na výhledy zajímavý terén. Jinak se jde lesem a není nic moc vidět.

Auto zaparkujte na začátku naší trasy. U posledních baráčků. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou, případně vyrazit na hřebenovou trasu do Baške Oštarije s přespáním na další útulně Ždrilo. My se vydali do Lukovo Šugarje, odkud jsme si zajistili odvoz zpět k autu.

Nejjednodušší cestou je ale asi varianta, kdy vyjedete autem nad vesničku Rizvanuše (jde to téměř až nahoru) a pak půjdete po dobré cestě s minimálním převýšením po hřebínku k útulně.

Vyžití po cestě

  • Nádherná útulna na Šugarská duliba na hřebenech Severního Velebitu. I když tu stojí více než dva roky, je pořád krásně čistá a v perfektním stavu. Díky solárním panelům si tu večer můžete rozsvítit i nabít telefon. Nedaleko je studna s pitnou vodou. V útulně je umyvadlo s dešťovkou. Díky kamínkům stačily i letní spacáky.
  • Úžasná příroda a parádní hřebínek kolem útulny.

 

Fotky

Velká část cesty vede lesem
Šugarská duliba
Šugarská duliba
Šugarská duliba
Šugarská duliba
Šugarská duliba - studna
Šugarská duliba - okolní hory
Šugarská duliba - okolní hory
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.