Velebit - Šugarská duliba - trasa z Lukovo Šugarje

Oblast: Chorvatsko
Délka: 8,04 km
Převýšení: 1198 m
Stáhnout GPX soubor trasy
 
Hlavní trasa
 
Doplňující trasy vhodné pro kočárky

Popis výletu

Trasa plná výhledů na chorvatské pobřeží k té nejkrásnější útulně, co jsme kdy viděli. Cesta je ale poměrě dlouhá a převýšení 1200 m je opravdu hodně. Cestu bych rozdělila na 4 části. První v úpatí je po sesypaném kamení, kde je poměřně obtížné sledovat značku. Prostřední část vede po pěkném pomalu stoupajícím kamenném chodníčku. Stoupání není prudké, ale často se budete prodírat nepříjemným křovím. Další část je prudší, vede lesem, křovím. Závěrečná část na hřebenu je balzám na duši. Z pohledu terénu, výhledů i sklonu. Škoda, že trvá v kontextu celé trasy tak krátkou část.

My jsme šli tuto trasu dolů a musím říci, že to nebylo vůbec zadarmo. Bylo to nekonečné a úmorné! Ale zpětně, při pohledu  na fotky, souhlasím, že je to tam krásné :)

Další možností je cesta z Brušane, případně hřebenovka z Baške Oštarije s přespáním na další útulně Ždrilo. Nejjednodušší cestou je asi varianta, kdy vyjedete autem nad vesničku Rizvanuše (jde to téměř až nahoru) a pak půjdete po dobré cestě s minimálním převýšením po hřebínku k útulně.

Vyžití po cestě

  • Nádherná útulna na Šugarská duliba na hřebenech Severního Velebitu. I když tu stojí více než dva roky, je pořád krásně čistá a v perfektním stavu. Díky solárním panelům si tu večer můžete rozsvítit i nabít telefon. Nedaleko je studna s pitnou vodou. V útulně je umyvadlo s dešťovkou. Díky kamínkům stačily i letní spacáky.
  • Úžasná příroda a parádní hřebínek kolem útulny.
  • Nádherné výhled na moře - i když zejména při sestupu vás to začne brzy štvát :)
Volby komentáře

Komentáře

U tohoto výletu není dosud žádný komentář.